Saygıner Reklam
Haberleri

Çalışmalarımıza ait bilgilendirmeler ve basında biz...

Görsel Basında Saygıner Reklam

Savaş Uçağını Giydiren Adam

HABER: HÜRRİYET 30.01.2016 Ayrıntılar için tıklayın.

Daha 11 yaşında çırak olarak adım attığı otomotiv sektöründe, bugün araç kaplama konusunda uzman bir isim.

Tabii uzmanlığı bununla da sınırlı değil. 2010’da iki F-16 savaş uçağını yarı gövdesine kadar kaplayan Hakan Saygıner, geçtiğimiz yıl dünyada bir ilke imza attı. F-16’nın tamamını sticker yöntemiyle kapladı. Hakan Saygıner’in gönlünde yatan ise bir uzay mekiğini kaplamak...

HAKAN Saygıner, hayallerin bir gün gerçekleşeceğine inanan ve bunu da başaranlardan... Araç kaplama işine başladığı dönemde çevresindekilerin alaycı sözlerine aldırış etmeyen Saygıner, ‘Bir gün göreceksiniz savaş uçağı da kaplayacağım’ diyerek kariyerine yön verir. Saygıner Reklam’ın kurucusu Hakan Saygıner ile İzmir 2. Sanayi Sitesi’ndeki 200 metrekarelik dükkanında girişimcilik serüveniyle gelecek plan ve hayallerini konuştuk. ‘Ben doğuştan otomotivciyim’ diyen Hakan Saygıner’e bu gen Bornova-Konak hattında yıllarca dolmuşçuluk yapan babasından geliyor. İlkokul döneminde su, simit gibi küçük girişimcilik hamlelerinin olduğunu paylaşan Hakan Saygıner, şöyle devam etti:

Çırak olarak başladı

“Orta 2’de babam beni okuldan aldı. O dönem yaşanan terör olayları nedeniyle böyle bir karar aldı ve beni 11 yaşımda bir oto tamircisinin yanına verdi. Çırak olarak iş hayatım başlamış oldu. Tabii zamanla sanayide, oto tamirciliğinin ardında mekanik oto yedek parça, elektrik yedek parça, oto aksesuarı gibi iş deneyimlerim oldu. 1993’te ise kendi yerimi açmaya karar verdim. Yedek parça, aksesuvar üzerine bir dükkan açtım.”

Çıkışı kaplamada gördü

Hakan Saygıner, zaman içerisinde sahadaki araçların yenilenmesi, modifiye kültürünün popülerliğini yitirmesi, servis sayılarının artması gibi nedenlerle yedek parça sektörünün gelecekte sıkıntı yaşayacağını düşünür. Yeni arayışlara giren Hakan Saygıner, grafiker olan eşi Reyhan Saygıner’in de desteğiyle reklamcılık sektörüne yönelir. Hakan Saygıner, o süreci şöyle aktardı: 

“Reklam sektöründe de tek bir alanda uzmanlaşmak adına araç kaplamayı seçtik. İlk etapta yedek parça ve araç kaplama işini birlikte yürüttük. 2002 gibi de tamamen ağırlığımızı araç kaplamaya verdik. İlk etapta da ticari araçları kapladık. Daha sonra buna özel araçları ekledik. Bir süre sonra da tekne işi çıktı. Şu an 6 dalda kaplama yapıyoruz.”

HAVADAN GELEN TEKLİF

‘otomobilin rengini bir günde değiştiren adam’ olarak nam salan ve ticari, özel, firma, tekne veya yelkenli ile lokal kaplamalar yapan Hakan Saygıner’e havadan da ilginç bir teklif gelir. 2010’da Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli bir subay, Saygıner’i arayarak ondan filodaki F-16’ları kaplayıp kaplayamayacağını sorar. Hakan Saygıner’in cevabı nettir; ‘Kaplarız.’ Saygıner, şöyle devam etti: 

“Benim kitabımda olmaz diye bir şey yok. İstediklerini yaptım. İki tane F-16 savaş uçağını beline kadar sticker yöntemiyle kapladık. Başarıyla uçtular. Bu bizim için de büyük bir gurur oldu.”

DÜNYADA BİR İLK

2010’daki savaş uçağı kaplama deneyimin ardından geçtiğimiz yıl da Hakan Saygıner’e yeni bir teklif daha gelir. Saygıner, bu teklifi de şöyle aktardı: 

“Türkiye’nin ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirilen NATO tatbikatı Tiger Meet-2015 vardı. Burada yer alacak F-16’ı bu kez komple kaplayıp kaplayamayacağımızı  sordular. Kaplarız dedik yine. Ve F-16’yı komple sticker yöntemiyle kapladık. Bu dünyada bir ilkti. Dünyada bunun bir örneği yok. Daha çok boyayla kaplanıyor. Biz de daha önce uçağın zaten yarı gövdesini kaplamıştık. Bu bir dünya rekoru. 8 günde tüm gövdeyi kapladık ve 1000 km hızda yaptığı testi de başarıyla geçti. Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı 192’inci Filo’ya ait F-16’yı kaplan desenleriyle diğer ülke pilotları ve havacılık uzmanları hayranlıkla izledi. Toplam 55 saatlik bir uçuşun ardından da sıfır hatayla bu stickerları soktük. Şimdi bu yıl da başka bir ülkede bu tatbikat yapılacak. Bu kez 2 uçak kaplayacağız gibi.”

YOLCU UÇAĞI İÇİN SERTİFİKA

Yolcu uçak logolarının çoğunun da sticker kaplama olduğunu söyleyen Hakan Saygıner, “Bunlarında 2 bin saat gibi bir uçuş süresi var. Özel bir folyo. Basınca göre değişiklik gösteriyor. Biz de 2010’da özel bir havayolu şirketi geldi ve iş teklifinde bulundu. Her şeyde anlaştık. Ama en sonunda sertifika sordular. O güne kadar Türkiye’de bu işin sertifikasını veren kurum olmadığı için bu iş kaldı. 3M firması 2013’te bu alanda bir sertifika programı açtı ve bende bu alanda Türkiye’deki ilk sertifikasını alan kişi oldum. Ama şu ana kadar yolcu uçağıyla ilgili herhangi bir girişimim olmadı. Şu an yurt dışından gelen firmalar bunu yapıyor” diyerek, karadan sonra havada da devam eden kaplama macerasının detayını aktardı. 

GÖNLÜNDEN GEÇEN UZAY MEKİĞİ

Hakan Saygıner, 4 kişilik ekibiyle Türkiye’nin en hızlı araç kaplama rekorunun da sahibi. Saygıner, 1 saat 25 dakikalık bir rekorun sahibi. Hakan Saygıner’in gelecek planları arasında da yine farklı bir hedef var. Saygıner, “Gönlümden NASA geçiyor. Bir uzay mekiğini kaplamak istiyorum. Ben F-16 kaplayarak bu işin zirvesine çıktım. Şimdi bunu daha da yukarı taşımak istiyorum” diyor.

KISA KISA

* Hakan Saygıner, kapladığı her işe 3 yıl garanti veriyor. Tabii renge göre de ürünün bir dayanma süresi var. Siyah ve beyazda bu 8 yıl... 

* 2010’da yarı gövdesini kapladığı F-16’larla Hakan Saygıner, dünya birincisi oldu. 

* Her türlü aracı kaplayabildiğini söyleyen Hakan Saygıner, özelikle son dönemde kadın sürücülere pembe araç giydirmesi yaptığını söyledi.

F-16'lara Güç Kattı!

HABER: YENİ ASIR 20.05.2015 Ayrıntılar için tıklayın.

Bugüne kadar iki F-16 savaş uçağını gösteriler için sticker yöntemiyle kaplayan İzmirli işadamı Hakan Saygıner son olarak Türkiye'nin ev sahipliğinde Konya'da gerçekleştirilen NATO tatbikatı Tiger Meet-2015 için üçüncü uçağını da kapladı. Burada bir rekora da imza atan Saygıner Sticker kaplama uygulamasında tüm uçağı kaplayan ilk kişi oldu. 275 metrekare kaplama yapan Saygıner uçağın yaklaşık 1000 km hızda yaptığı testi de başarıyla geçti. Tatbikatta Türkiye'yi başarıyla temsil eden Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığı 192'inci Filo'ya ait F-16'yı kaplan desenleri ile diğer ülke pilotları ve havacılık uzmanları hayranlıkla izledi. KADİR KEMALOĞLUSenelerce Araba Kapladı, Şimdi Uçakları kaplıyor...

20 yıldır otomotiv sektöründe olan Hakan Saygıner, otomobil kaplama işini ’hava’ya taşıdı.

Saygıner, otomobillerden sonra şimdi de 1 günde F-16’yı giydirdi. 

Balıkesir’deki 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli bir subayın kendisinden, filodaki F-16’ların kaplanması istediğini söyleyen Saygıner, ’Kaplanlar’ olarak bilinen 192. filoya bağlı bir F-16’yı 1 günde kapladı. 

Test uçuşunda saatte 800 kilometre hızla 45 dakika havada kalan uçak problemsiz döndü.

Bunun üzerine yetkililer diğer uçakların da kaplanmasını istedi.F-16'lara folyodan elbise!

HABER: TAKVİM GAZETESİ 22.11.2010 Ayrıntılar için tıklayın.

İzmir’de folyo kaplamayöntemiyle 1 günde otomobillerin rengini değiştiren Hakan Saygıner, aynı yöntemle F-16 savaş uçaklarını ’giydirmeyi’ başardı.

20 yıldır otomotiv sektöründe olan Hakan Saygıner, otomobil kaplama işini ’hava’ya taşıdı. Saygıner, otomobillerden sonra şimdi de 1 günde F-16’yı giydirdi. Balıkesir’deki 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli bir subayın kendisinden, filodaki F-16’ların kaplanması istediğini söyleyen Saygıner, ’Kaplanlar’ olarak bilinen 192. filoya bağlı bir F-16’yı 1 günde kapladı. Test uçuşunda saatte 800 kilometre hızla 45 dakika havada kalan uçak problemsiz döndü. Bunun üzerine yetkililer diğer uçakların da kaplanmasını istedi.Klasik otomobillere bir saatte hayat veriyor

HABER: YENİASIR GAZETESİ 15.07.2011 Ayrıntılar için tıklayın.

 

Hakan Saygıner, İzmir’de, 2004 yılında başladığı otomobil kaplama işinde artık otomobillerin rengini bir günde değiştiren kişi olarak tanınmaya başlandı.

KADİR KEMALOĞLU

İzmir’de F-16 savaş uçaklarını folyo ile kaplayarak Türkiye çapında üne kavuşan Hakan Saygıner, şimdi klasik otomobil meraklılarını derdine derman oluyor. Elinde klasik otomobili bulunan vatandaşlar istediği renge 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşıyor. Geçen günlerde 1966 model bir Ford Mustang’ı kaplayan Hakan Saygıner sırada 11 klasik otomobilin daha olduğunu belirterek "Bu otomobillerin orjinal olarak boyanması son derece zor ve maliyetli. Ancak biz klasik otomobil sahiplerinin istediği rengi 1 saat gibi kısa bir sürde kendilerine sunuyoruz" dedi. 

İzmir’de 20 yıldır otomotiv sektöründe bulunan Hakan Saygıner, 2004 yılında başladığı otomobil kaplama işinde artık otomobillerin rengini bir günde değiştiren kişi olarak tanınmaya başlandı. 

TAKSİLERİ KAPLADI 

Yurtdışında bu mesleğin varolduğunu ancak Türkiye’ye çok geç geldiğini belirten Hakan Saygıner "O dönemlerde sadece araçlara yazı kaplamaları yapıyorduk. Birgün Almanya’dan gelen bir arkadaşım araçların tümüyle kaplandığını ve çok basit bir teknolojilerinin olduğunu söyledi. Ben de önce kendi otomobilimi kapladım. Başarılı bir çalışma ortaya çıktı. Daha sonra o dönemde çok sayıda olan Doğan ve Şahin markalı taksileri kapladım. Sonra bu iş tüm taksi duraklarına yayıldı" dedi. 

İzmir’de giderek otomobil kaplama işinin duyulduğunu belirten Hakan Saygıner "Daha sonra arada bir gelen ve otomobilinin bir kısmını yani çamurluğunun ya da tamponunun rengini değiştirmek isteyen müşteriler geldi. Şimdi artık aracının renginden sıkıldığını belirten müşteriler geliyor. Bize sabah siyah gelen aracı akşam beyaz şekilde teslim ediyoruz" diye konuştu. 

8 YIL GARANTİLİ

Yaptıkları kaplamaların Türkiye iklim şartlarında 8 yıl garantili olduğunu vurgulayan Hakan Saygıner, "Özel silikonlu boyaların folyo olarak tasarlanmasıyla oluşmuş kaplamalar 29 ana renk olarak müşterilere sunuluyor. Ayrıca 20 derece sıcaklığın üzerinde kolaylıkla çıkarılabiliyor" dedi.